O tym jak potrafi dokuczyć przekonał się już zapewne niejeden z nas. Wystarczy czasami źle podcięty paznokieć i zaczyna się problem. Bagatelizowany skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie. O tym , że może skończyć się tragicznie dla jego właściciela na łamach gazety pisać raczej nie będę.
Nieprawidłowe podcinanie nie jest jedyną przyczyną wbijania się części paznokcia w tkankę i powodowania stanu zapalnego. Innymi mechanicznymi urazami przyczyniającymi się do pojawienia wspomnianego problemu jest chodzenie w ciasnych, zwężanych butach, przeciążenia stóp np. u sportowców czy też specyfika wykonywanego zawodu wymuszająca chodzenie w ciężkim obuwiu.
W dużej liczbie przypadków niestety za wrastanie paznokci odpowiedzialna jest genetyka. W takich przypadkach paznokcie samoistnie rosną nam w dół wbijając się w wał paznokciowy. Moja praktyka pozwala mi także śmiało powiedzieć , że coraz częściej do wrastania paznokci przyczyniają się niestety deformacje palców.
Terapia podologiczna czy zabieg chirurgiczny?
O wyższości terapii podologicznych przekonują się najczęściej ci którzy już doświadczyli zabiegu chirurgicznego i nawrotu problemu podczas jego odrastania. Jak mówią dane jest ich aż 70 % przypadków. Nie chodzi tu absolutnie o negowanie kompetencji chirurgów. W bardzo trudnych przypadkach współpraca chirurga i podologa jest wskazana lub nawet konieczna. Ważna natomiast jest świadomość właścicieli „wrastaka” , iż w całej problematyce wrastania paznokci chodzi o to aby kontrolować jego ponowny wzrost. Nie bez powodu użyłam słowa terapia, która to nie ogranicza się do „wyjęcia” niepożądanej części paznokcia z tkanki , ale do uniesienia brzegów płytki tak aby podczas wzrostu nie wbijała się tam gdzie nie powinna. Terapie podologiczne polegające najczęściej na aplikacji klamry o odpowiednim naciągu radzą sobie naprawdę z bardzo ciężkimi przypadkami.
Z problematycznymi paznokciami jest podobnie jak z zębami. Stomatologiem nie jestem- choć jak zauważają nasi klienci nawet podczas zwykłych zabiegów pielęgnacyjnych stóp w gabinecie używamy podobnych przyrządów i procedów sterylizacyjnych. Ale do sedna…. Nie każdy ząb , który boli od razu podajemy resekcji…nie każdy „wrastak” pomimo zaawansowanego stanu zapalnego wymaga drastycznego chirurgicznego cięcia. Korekty wady zgryzu jak i korekty wady wzrostu paznokcia dokonuje się także za pomocą podobnych i skutecznych metod.