Reumatyzm- grupa chorób kostno-stawowo-mięśniowych przyczyniających się degradacji układu ruchu, skóry , układu nerwowego i organów wewnętrznych.
Choroba charakteryzuje się czasowym wyciszeniem i ponownym zaostrzeniem stanów zapalnych. Wraz z postępem choroby reumatoidalnej dochodzi do zmian stawowych w stopach. Powstające deformacje powodują z czasem kolejne zmiany skórne. Przesunięcia kostno- stawowe doprowadzają do zmian w ustawieniu palców a to do min. wkręcania czy wrastania paznokci , odcisków podpaznokciowych i nieestetycznych zmian w obrazie paznokci. Sztywność stawowa powoduje, iż korekcja prawidłowego ustawienia stopy jest praktycznie niemożliwa. To z kolei przyczynia się do powstawania modzeli i odcisków na torebkach stawowych podlegających przeciążeniu. Atrofia mięśni, w tym podeszwowych, do której dochodzi także na skutek przebiegu choroby powoduje, iż chorzy praktycznie chodzą na głowach kości śródstopia, które nie mają żadnej amortyzacji podczas przetaczania stopy.
Stopa reumatoidalna - regularne zabiegi podologiczne mają na celu m.in:
- precyzyjne i nieinwazyjne usuwanie hiperkeratoz ,
- wychwytywanie i zaleczanie wszelkich stanów zapalnych w obrębie stopy przyczyniając się do poprawy komfortu chodzenia chorego (w tym także możliwy dobór lub zaopatrzenie w odpowiednią wkładkę odciążającą przeciążone chorobowo stawy),
- ogólną poprawę wyglądu stóp i paznokci,
- zapewnienie bezpieczeństwa zabiegu – chorzy często nie są w stanie wykonać samodzielne żadnych zabiegów w obrębie stóp z uwagi na zmiany chorobowe w innych częściach ciała.