Modzele
Czasami budowa stopy predysponuje do powstawania dość dużych i wystających ponad poziom skóry zalegających zrogowaceń. Najczęściej pojawiają się one wtedy gdy naruszona jest prawidłowa struktura łuku poprzecznego czy podłużnego stopy. Wtedy na stawach palców 2,3,4,5 , podeszwach lub głowach kości śródstopia a także i proksymalnie na opuszkach palców pojawiają silnie ograniczone zrogowaciałe masy o raczej luźnej strukturze.
Nie należy lekceważyć tego typu zmian na naszych stopach gdyż są one efektem włączenia się mechanizmów obronnych naszych stóp przed nadmiernym uciskiem i tarciem w danym miejscu co powinno nas uświadomić, że z naszą stopą zaczyna się coś dziać.
Modzelom czasami towarzyszy uczucie pieczenia lub lekkiego bólu, choć z reguły są bezbolesne.
Wraz ze wzrostem braku elastyczności skóry w tych miejscach dochodzi często do infekcji grzybiczych bakteryjnych czy wirusowych. Czasami też modzel swoją strukturą zasłania istniejący pod jego warstwą odcisk , który jest źródłem bólu.
Samodzielne usuwanie narosłych modzeli poprzez nadmierne ich tarcie dostępnymi w drogeriach tarkami czy pumeksami często niestety nasila szybkość ich narastania.
Pamiętaj: Wielowarstwowy modzel nie powinien być usuwany za jednym razem. Zabiegi powinny być rozłożone w czasie niekiedy zastosowaniem odpowiednich odciążeń i opatrunków.
Tak jak w przypadku odcisków, tak i w przypadku modzeli terapię podologiczna opiera się na szukaniu przyczyny ich powstawania.
Prawidłowa terapia podologiczna nie opiera się jedynie na manualnej likwidacji zrogowaceń i pielęgnacji ale na minimalizowaniu przyczyn ich powstawania.
Duże zmiany w układzie łuku poprzecznego niestety powodują iż trwałe usuniecie modzeli bywa niemożliwe.